Vasaros traumos: pirmoji pagalba

42-15190320Vasarą dėl traumų į trečdaliu daugiau žmonių kreipiasi į gydytojus. Apie 50 proc. visų traumų nutinka vandenyje, kitos – buitinės bei automobilių avarijų traumos. Daug traumų įvyksta savaitgaliais bei švenčių dienomis ir dažniausiai nukenčia jauni žmonės dėl neapdairumo.

Populiariausios vasaros traumos: sąnarių, sausgyslių ir raumenų patempimai, išnirimai, pjautinės žaizdos, nudegimai, vabzdžių įkandimai, apsinuodijimai. Dažniausiai nukenčia keliai, pėdos ir kulkšnys, taip pat nugara ir pečių sritis.

„Daugiau judant didesnė ir įvairių traumų tikimybė. Šiltuoju periodu sulaukiame trečdaliu daugiau žmonių nei pavasarį ar rudenį. Vasarą žmonės susižeidžia dirbdami lauko darbus, ilsėdamiesi gamtoje. Daugelis dirba darže ar sode, stovyklauja, sportuoja. “, – pasakoja „Camelia“ vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Pagalba pasitempus sausgysles arba raumenis

Sąnarius, sausgysles ir raumenis galima pasitempti ištikus traumai arba staiga stipriai įtempus raumenis. Tuomet kyla ūmus skausmas, pažeistos galūnės neįmanoma ištiesti ar sulenkti, negalima priminti pažeistos kojos. Sužalota vieta dažnai patinsta. Sausgyslės ar raiščiai sugyja maždaug per tris savaites. Šiuo periodu nedera per daug apkrauti galūnės.

Nuo patempimų pirmąją parą labai padeda šaldomieji kompresai: skausmas ir patinimas sumažėja. Nedera pamiršti, kad pirmąsias tris dienas po traumos jokiu būdu negalima naudoti šildančių priemonių, netinka ir masažas. Skausmą ir uždegimą numalšinti padeda įvairūs tepalai, tabletės, pleistrai. Labai svarbi pirmoji pagalba, nes nuo jos priklauso, kaip gis pažeista vieta, nukentėjusiojo savijauta.

Nudegimai saulėje

Saulėje nudegusią vietą vaistininkė pataria atvėsinti vėsiu vandeniu, dėti šaltus kompresus, taip pat tepti drėkinamuoju kremu. Stipriai nudegusias vietas derėtų tepti medikamentais nudegimams gydyti, skausmui malšinti. Tik nenaudokite skysčių, kurių sudėtyje yra spirito.

Pjautinės žaizdos

„Dažnai vasarą pasitaikančių pjautinių žaizdų gydymą pradedame nuo kraujavimo stabdymo. Taip pat žaizdą išplauname antiseptiniais tirpalais, o kraštus patepame antiseptiku. Pažeistą galūnę geriausia laikyti pakeltą. Jei žaizda gilesnė ir kraujavimas nesiliauja – būtina važiuoti į artimiausią medicinos įstaigą. Gydytojai sutvarkys žaizdą, paskiepys nuo stabligės“, – pataria J. Švarcaitė.

Apsinuodijimas maistu

„Labai svarbu į išvykas neimti greitai gendančių produktų. Pajutę pirmuosius apsinuodijimo požymius, gerkite kuo daugiau negazuoto vandens, atskiestų sulčių, juodosios arbatos. Mat apnuodytas organizmas netenka daug skysčių, todėl gali ištikti rimtesni negalavimai: inkstų nepakankamumas arba sutrikti nervų sistemos, kepenų ir širdies veikla. Paprastai apsinuodijimo simptomai praeina per parą, tačiau jei sutriko kvėpavimas, jaučiate raumenų silpnumą, smarkiai viduriuojate, pakilo kūno temperatūra, jei apsinuodijo vaikas arba nėščioji – būtina skubiai kviesti gydytoją“, – patarė vaistininkė.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook